فناوری در خدمت زندگی(1) : واتر جت ,

menuordersearch
shumia.com
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ چهارشنبه
(0)
(0)
فناوری در خدمت زندگی(1) : واتر جت
فناوری در خدمت زندگی(1) : واتر جت

آب را همگان با نرمی و لطافتش می‌شناسند این ذات نرم و لطیف در ارتباط با عوامل و المان هایی مثل فشار و حجم به یک عامل پر قدرت تبدیل می‌شود. فشار آبی که از شیلنگ آب به بیرون پرتاب می‌شود نمونه بارز یک تجربه عمومی به هنگام شستشوی باغچه و حیاط است که همگی مان کم و بیش آن را تجربه کرده ایم. این فشار آب برای شیلنگ های آتش نشانی برای نیاز به پرتاب آبی بیشتر برای مسافت های طولانی تر به مراتب بیشتر است. اما این همه ماجرا نیست.

 

تعریفی از واتر جت ها

واتر جت ها، موتورهای آبی هستند که برای بریدن مواد سخت مثل فلزات، سنگ ها و پلاستیک ها و نیز چوب، چرم، اسفنج، کامپوزیت ها و برداشتن روکش سیم ها و پلیسه گیری استفاده می‌شود.از این موتورهای آبی، در زمینه تکنولوژی به مدت بیش از یک صد سال به عنوان مثال در زمینه استخراج معدن و ساخت تونل برای سنگ شویی کردن سنگ و زمین استفاده می‌شده است. اولین تلاش ها برای بریدن مواد نرم با استفاده از واتر جت از سال 1960 آغاز شده است. از اواسط دهه هشتاد واتر جت در ترکیب با مواد ساینده برای بریدن مواد سخت مثل فلزات و سنگ ها و پلاستیک ها نیز مورد استفاده قرار گرفت.

 

برشکاری توسط واتر جت ها

طبق گزارش ها، واتر جت به نحو چشمگیری رشد و گسترش قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. هم واترجت و هم لیزر قادرند فلزات و دیگر مواد را برش دهند اما دستگاه های واترجت ارزان تر از دستگاه های لیزر می‌باشند.این فرآیند برای برشکاری و شیارزنی غیر فلزات متخلخل مانند: چوب، چرم، اسفنج و... مناسب است. از آن همچنین برای برشکاری کامپوزیت ها، برداشتن روکش سیم ها و پلیسه گیری استفاده می‌شود. این فرایند با بهره گیری از اصل تاثیرات فرسایشی یک جت آب با قطر کم و سرعت بالا کار می‌کند. کیفیت لبه های ماشین کاری شده در این فرآیند به طور معمول بهتر از دیگر فرآیند های برشی رایج است.

 

جت آب یک ابزار برشی است که هرگز کند نمی‌شود و یا نمی‌شکند. این فرآیند گرد و غبار تولید نمی‌کند، پس از این رو خطرات موجود در ماشینکاری کامپوزیت های الیافی و آزبست ها به حداقل می‌رسند.

 

مواد مصرفی:

در واتر جت آب ماشینکاری می‌کند. ابزار برش، آب خالص یا آب به همراه مواد ساینده است. فرآیند برش با آب خالص معمولا برای مواد کم استحکام مانند کاغذ، شیشه، فایبر گلاس و مقوا و فرآیند برش به همراه مواد ساینده، برای مواد مستحکم مانند فلزات و آلیاژها مورد استفاده قرار می‌گیرد.برش بوسیله جت آب دارای قابلیت انعطاف بالا و توانایی تغییر درصنایع تولیدی را دارا است و اجازه انجام بیش تر برش ها را به کاربران آن می‌دهد.

یکی از صاحبان و مالکان کارخانه ساخت این دستگاه ها می‌گوید: "این تکنولوژی با قابلیت انعطاف پذیری بالا در انجام برش ها و ارائه بهترین تکنولوژی در اقتصاد و تجارت و صنعت، نتایج دلخواه و مورد نظر ما را با قابلیت اطمینان بسیار حیرت انگیز ارائه می‌نماید."

عمده فعالیت های انجام شده در چهار دهه گذشته مربوط به ایجاد تکنولوژی فشار بسیار زیاد مورد نیاز این قبیل دستگاه های پیشرفته بوده است زیرا که برای برش فلزات باید آب مصرفی با فشار بسیار زیاد تنظیم شود و تحت فشار قرار گیرد تا بتواند یک جریان برش بسیار قوی را برای برش ایجاد نماید. این پروسه ها فقط برای دو مورد زیر قابل اجرا است:

- آب مصرفی
- جت مواد ساینده

سازوکار واتر جت از یک باریکه آب، با سرعت بالا که یک ماده ساینده به منظور برش مواد سخت به آن تزریق شده، تشکیل شده است. مخلوط آب و مواد ساینده یک بریدگی باریک را روی قطعه کار ایجاد می‌کند.عنصر کلیدی در این فرآیند آب است که با سرعت 900 متر بر ثانیه حرکت می‌کند و به هنگام برخورد این جریان به سطح قطعه کار، ماده بر اثر نیروی آب به سرعت برداشته می‌شود. (مطالعه بیشتر)

 

کاربردی دیگر از واتر جت ها:

از دستگا های صنعتی که بگذریم واتر جت های خانگی با مصارف شخصی و بهداشتی نیز امروزه به وفور در دور و اطرافمان وجود دارند. واتر جت های دندانی!؟
با توضیحات مفصلی که دادیم تقریبا با واتر جت آشنا شدید ... حالا باید مفهوم واتر جت دندانی را برایتان بازگو کنیم.... البته تا حدود زیادی مشخص شد که قرار است این وسیله چه کاری انجام دهد. بله قرار است باقیمانده غذاها و جرم های باقیمانده در بین دندان ها و حتی بین دندان و لثه که با مسوالک یا سایر اقلام بهداشتی دندان مثل نخ دندان و خلال دندان چسبیده و برطرف نمی‌شود را با فشار آب زائل و رفع نمود.

 

واتر جت دندان یا دندان شوی آبی

واتر جت دندانی، دستگاه شوینده آبی دندان، دندان شوی آبی دندان و ده ها اسم دیگری که همگی منظورشان یک چیز است همان وسیله ای که دندان را با فشار آب تمیز و عاری از هرگونه جرم و مواد غذایی باقیمانده می‌کند.


طریقه ی کار واترجت های دندانی

همانگونه که گفتیم و اصول کار واتر جت ها است. واترجت های دندانی در واقع محصولات بهداشت دهانی هستند که آب را با فشار مناسبی از طریق یک نازل به سطح دندان ها و لثه ها هدایت میکنند که باعث از بین بردن هرگونه مواد غذایی باقیمانده بین دندان ها و لثه ها؛ از جمله مواد قندی و چربی، و همچنین باعث پاکسازی باکتری ها و موارد دیگر آسیب رسان به دندان ها میشوند.استفاده از آب در این محصول کارکردن با آن را راحت تر کرده و مهمتر از آن باعث اثربخشی بیشتری در رابطه با پاک سازی محیط دهان و جلوگیری از مشکلات دندان و لثه ها میشود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط محققان، در حال حاضر بهترین روش برای رهایی از پلاک ها و جرمهای باقیمانده بین دندان ها و حتی معالجه بعضی بیماری های لثه ها استفاده از واتر جت هاست.


واترجت ها از دو قسمت اصلی مخزن آب و پمپ آب تشکیل شده اند؛ که مخزن این دستگاه ها برای راحتی استفاده، در دسترس کابر قرار میگیرد. نیروی این دستگاه از دو منبع برق شهری و باتری تامین میشود. (آشنایی با برخی واتر جت های دندان موجود در بازار وخرید اینترنتی آنها)

 

ایمپلنت و نیاز مبرم به واترجت دندانی

در مجموع ایمپلنت ها از موادی ساخنه شده اند که ضد پوسیدگی هستند و بسیاری از آسیب های دندانی بر روی آنها اثر ندارند. اما سالم نگه داشتن لثه ها برای ماندگاری طولانی مدت ایمپلنت یک امری حیاتی و بسیار ضروری است.
زیرا در صورت عدم مراقبت کامل از ایمپلنت ها، فرد با مشکلاتی مانند عفونت و التهاب لثه در اطراف ایمپلنت روبرو خواهد شد و در نهایت به سست شدن ایمپلنت می‌انجامد. به همین خاطر تمیز کردن لثه ها به صورت روزانه لازم و ضروری است. در این راستا تحقیقات صورت گرفته حکایت از ان دارد که تاثیر واترجت های دندانی تقریبا دو برابر مسواک زدن و نخ دندان است.

 

انواع واترجت های دندانی

واترجت ها در دو نوع بی سیم (پرتابل) و باسیم موجود است که در مواردی با هم تفاوت دارند:
واترجت های بی سیم از آنجایی که از اسمشان مشهود است به راحتی قابل جابجایی میباشند و از نظر اندازه کوچک تر از واترجت های باسیم هستند. این مسئله به این خاطر است که مخزن آب این مدل از واترجت ها در دسته یا هولدر آنها تعبیه شده است و این طراحی حس رضایتمندی بیشتری را به کاربر القا میکند. همچنین بی سیم بودن این محصول برای آن دسته از افرادی که در سرویس بهداشتی خود دسترسی به برق ندارند مناسب تر است.
  اما در مقابل، واترجت های باسیم فضای بیشتری را اشغال میکنند (تقریبا به انداره یک کتری) و به همین دلیل این نوع از واترجت ها میتوانند غیر بهینه و جاگیر تلقی شوند. اما باید توجه داشت که بزرگتر بودن مخزن واترجت های باسیم خود یک مزیت قابل توجه است؛ زیرا به شما اجازه میدهد که با یک بار پر کردن مخزن، مدت بیشتری از دستگاه استفاده کنید و زحمت پر کردن دوباره ی مخزن برای شما کمتر شود.

 

مزایا و معایب واترجت های دندانی

یکی از مزیت های قابل توجه واترجت ها قدرت پاک کنندگی بالای آنهاست؛ تا جاییکه بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان، این دستگاه قابلیت از بین بردن باکتری هایی که در اعماق منافذ لثه ها هستند را دارد؛ در حالیکه در روش های قدیمی پاکسازی دهان مانند نخ دندان و ... این تاثیر کمتر دیده میشود. در حقیقت اضافه کردن این روش به روش های عادی و روزمره ی پاکسازی دهان تاثیر کاملا مشهودی خواهد داشت. در کنار این مزایا، استفاده از واترجت ها سریعتر، راحت تر و موثرتر از روش های قدیمی است و میتواند همزمان، جایگزین چند وسیله ی پاک کننده مانند مسواک، نخ دندان، مسواک ارتودنسی و... باشد.


با وجود این مزایا، دستگاه های واترجت نسبت به روش های قدیمی، هزینه ی بیشتری را برای مشتری به همراه دارند که این امر خود میتواند یکی از معایب این دستگاه ها محسوب شود؛ هرچند در دراز مدت میتوان گفت استفاده از دستگاه های تمیزکننده ی دهان و دندان به صرفه تر از روش های قدیمی است!
از معایب دیگر این دستگاه ها میتوان به حجیم بودن برخی از مدل های باسیم آن اشاره کرد که برای کاربر میتواند آزاردهنده باشد. البته این مشکل نیز در بسیاری از موارد با امکان نصب دستگاه واتر جت بر روی دیوار حل شده است به عنوان مثال واتر جت دندان تاروس یکی از همین واتر جت های دندانی قابل نصب بر روی دیوار است. همچنین در اوایل استفاده از دستگاه های واترجت، به دلیل آشنا نبودن، ممکن است کار با دستگاه برای کاربر سخت باشد و ریخت و پاش و پاشیدن آب به اطراف، کاربر را کلافه کند. (مطالعه بیشتر)

 

کاربرد صنعتی واتر جت در حوزه برش
کاربرد صنعتی واتر جت در حوزه برش
کاربرد صنعتی واتر جت در حوزه برش سنگ ساختمانی
کاربرد صنعتی واتر جت در حوزه برش سنگ
 یک نمونه واتر جت دندانی
کاربرد خانگی و بهداشتی واتر جت
 واتر جت دندانی تاروس
واتر جت دندانی تاروس
 واتر جت دندانی پرتابل
واتر جت دندانی پرتابل

اطلاعات تماس -(پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه 9 تا 17 و پنجشنبه 9 تا 13 )
شماره همراه: 09333256151
شماره تماس : 66740790 (021)
شماره تماس : 66748939 (021)
کد پستی : 1131643413

امکان دریافت حضوری کالا از فروشگاه فقط با هماهنگی های لازم وجود دارد.
ایمیل: shumiashop@gmail.com